۱۳۹۷/۱۰/۲۱

ذره‌ای ایمان!

در فراسوی خیر و شر، بودن و نبودن، اراده و قدرت، ایمان است؛ leap of faithـه کی‌یرکگور؛ زمانی که آدم پا به دنیای تاریک، غیرقابل بیان و نشان‌نادادنی می‌گذارد. ایمان، اعتقادی راسخ به یک چیز نیست، ایمان جهشی‌ست به تاریکی و سایه؛ به ناشناخته‌ها. فراسوی نیک و بد، فرد باایمان چیزی را می‌یابد یگانه؛ در این جهش به تاریکی چیزی وجود دارد بی‌نهایت شخصی و غیرقابل گفتگو. حالا با کی‌یرکگور موافقم؛ ایمان به ما فردیت و الهام می‌بخشد، حال که ادیان سنتی و جامعه، فردیت انسان را می‌ربایند.
چیزی که جهان ما عمیقا کم دارد، فقدان ایمان است؛ فقدان جهشی تا انتهای ناشناخته‌ها!چند مدتی که نبودم، سررسید میزبانی این بلاگ رسیده بود و بلاگ را بسته بودند؛ قبلا برای‌م مسئله نبود، این‌که اگر روزی نبودم، نوشته‌هایم باشند یا نه، چرا که آن‌چنان خوانده‌ای هم ندارد این‌جا؛ جز یک دوست نادیده‌ای که بعد از هر پست برایم ای‌میل می‌دهد و نظرات مفصل زیبایش را بر هر نوشته می‌گذارد و بعد یک ویرایشی می‌کند و نوشته را از فیلتر ذهن‌ش عبور می‌دهد و خروجی را در کانال تلگرام‌ش منتشر می‌کند؛ که اعضای کانال هم یکی منم و سه چهارتای دیگر. مجموع آن‌که بود یا نبود این نوشته‌ها اگر ردی در دنیا ندارند، اما دیزالو یعنی نشان دادن گذر زمان؛ هدف بلاگ هم برای‌م همین است. این‌که با نگاه به دیزالو می‌توانم نگاه کنم به سیر اندیشه؛ در زندگی و داستان‌هایم؛ آدمی که بودم و آدمی که شده‌ام. بلاگ یک مانیتور بلند مدت روان آدم است. چیزهایی که در اینستاگرام نمی‌شود دید. پس شاید اگر جایی باشد که آدم بنویسد اما اگر چند سالی نبود، از سرور فلان شرکت، پاک نشود، وبلاگ چیز تمیزتری از کار در می‌آید.

سرویس‌دهنده‌های بلاگ ایرانی، اگر از نظر فنی، سابقه‌ی خوبی ندارند و هربار ممکن است کل اطلاعات بلاگرها پاک شود، اما مشکل اصلی، عدم پایبندی به آزادی‌ست؛ که هر لحظه اگر پست بلاگر به نظر آقای سانسورچی خوش نیاید، با یک نامه، دسترسی منع می‌شود یا کلا دیتا را پاک می‌کنند. سرویس‌دهنده‌های خارجی بلاگ اسپات یا وردپرس، گزینه‌های دیگرند؛ اما دسترسی به آن‌ها برای مخاطبان ایرانی، احتمالا سخت و دور است. اما خب فراغ بال بیشتری وجود دارد! به هرحال ممکن است این‌جا رو ببرم روی یک سرویس‌دهنده‌ی دائمی؛ و شاید آدرس‌ش عوض شود. شاید هم مانیتورینگ‌م را ریختم دور؛ نمی‌دانم! اگر پیشنهادی دارید، کامنت بگذارید.

بروزرسانی: مهاجرت کردیم به بلاگ‌اسپات.

۳ نظر:

  1. همان بلاگ‌اسپات و وردپرس گزینه‌های خوبی‌اند

    پاسخحذف
  2. خوشبختانه اینوریدر سرویس‌های مختلف رو پوشش می‌ده، در نتیجه هر انتخابی که داشته باشین مبارک خواهد بود؛ هر انتخابی که به نوشتن و پابرجایی حضورتون ختم بشه.

    پاسخحذف
  3. آدرس کانال اون دوست نادیده رو بدید.

    پاسخحذف